Bağımlılıklar

Kumar Oynama Bozukluğu

Kumar oynamak bazı insanlar için ciddi bir problem haline gelebilmektedir. Kompulsif ve alışkanlık haline gelmiş kumar oynama bir insanın hayatını mahvedebilir. Kişiler arası problemler ve parasal zorluklar nedeniyle acı çekerler.Bazen de bir insanın hayatına mal olabilmektedir.

Kompulsif yada patolojik kumar olarak adlandırılan durumda oynayan kişi kumar oynamaya karşı var olan dürtüleri engelleyemez. Bu durum ciddi kişisel ve sosyal problemlere yol açar. Kumar oynama isteği o kadar çok artar ki kişi kendini rahatlatmak için daha çok kumar oynar.

 

Alkol Kullanım Bozukluğu

Alkol keyif verici, yatıştırıcı, uyuşturucu bazen de ilaç olarak kullanılmıştır. Alkol sağlık sorunları, trafik kazaları ,intihar, suç oranında artma, ekonomik sorunlar gibi pek çok boyutu olan biyopsikososyal bir sorundur.

Alkol kötüye kullanımında birey içme üzerindeki  denetimini kaybeder. Bazı kişiler sürekli ve düzenli içmemekle birlikte, başlayınca çok yüksek miktarda içen, içme nöbetleri olan , kendisine ve başkasına zarar verici  olabilmektedir.

Alkol kötüye kullanımı sıklıkla başka ruhsal bozukluklarla birlikte görülmektedir. Alkolizm tanısı konan kişilerde başka maddelere bağımlılık, depresyon, duygu-durum bozuklukları, anksiyete  bozuklukları, şizofreni, kişilik bozukluklukları görülebilir.