Bu kısımda anahtar kelimelere göre konulara ulaşmanız mümkün olacak. Şu an veritabanımızı henüz oluşturmadığımız için anahtar kelimelere ulaşamamaktasınız.

  • Depresyon ölçekleri

  • Beck
2015-04-21 21:55:17

Yasın İlk Evresi –İNKAR- Ağlamam Zaman Aldı (2)


Geçen haftaki ilk yazımdan sonra (http://www.psikiyatristim.org/makale.php?a=9) yas sürecini işlemeye hazırız. Bu yazıda bahsedeceğimiz, yasın ilk evresi olan inkar. Kendinizden veya çevrenizden gördüğünüz, yaşadığınız veya şahit olduğunuz ilk duygu, ilk tepkimizdir inkar (yadsıma). Örnek vermek gerekirse kendisine veya yakınına kanser konulan birisini ele alalım. Bu tanının kendisinde ve yakınında olduğunu gerçeğini kabullenme aşaması uzun sürebilir. Bunun için doktor doktor gezme, yeniden tetkik yaptırmak, tetkiklerin karışmış olabileceğini düşünmek gibi. Ya da bir yakınımızı kaybettiğimizi ele alalım. Bu haberi duyduğumuz andan itibaren süreci ele alırsak inkar aşamasını elbette yaşamışızdır. O kişinin ölmediğini, bir yanlışlık olduğunu, bir şekilde hayatta olduğunu, olabileceğini düşünürüz. Genel olarak diğer yazılarda da bahsedeceğim gibi yasın tüm evreleri bahsettiğimiz gibi sıra sıra yaşanmak ve atlatılmak zorunda değildir. İnkar sürecini geçen birisi zaman zaman kaybını inkar edebilir. Bir bireyde tüm yas süreci iç içe geçmiş olabilir. Kendi hastamdan inkar sürecine örnek vermem gerekirse oğlunu trafik kazasında kaybeden anne, acıya dayanamadığı için oğlunun cenazesine de katılamamış. Oğlunun ölü olduğunu, onu kaybettiğini konuşmamız süresince bildiğini söylese de, bir yerinde bir şeyin oğlunun ölmediğini, bir gün eve geri döneceğini söylediğinden, bunu hissettiğinden bahsediyordu. Genel psikiyatri bilgisine göre sanrı düzeyinde ele alabileceğimiz bu düşünce sürecinin psikiyatristler yas sürecinde yaşanabileceğini biliyoruz.
Model grubunun Levla’nın Hikayesi albümünün ilk şarkısı "Ağlamam Zaman Aldı". Şarkının adı bile bu süreçler ele alınarak konulmuş
. Ağlamak yitimin, durumun, yasın farkında olduğumuz zaman yapacağımız bir eylem (genellikle de depresyon aşamasında) olduğu için kaybından sonra ağlayabilmesinin zaman aldığından bahsediyor. Şarkının sözleri aşağıda. Sözler tam olarak da inkar sürecini çok güzel özetliyor. Şarkının sözlerinde koyu yaptığım kelime ve cümlelere ayrı dikkatinizi çekiyorum. “İnanmadım”, “anlamam zaman aldı”, “ gittiğini anlayamayan”, “zaman dondu sanki
Grubun solisti Fatma Turgut şarkının sözlerine sesiyle daha da anlam katmış.
Bu güzel şarkı ve sözleri eşliğinde yazıma son veriyorum.
Yasın ikinci evresi öfke ile diğer yazımda görüşmek üzere.
https://www.youtube.com/watch?v=0L0NGzoMSmo
Kaç zaman oldu ben hala gittiğine 
inanmadım
Unutman imkansız döneceğin güne hazırlandım
Bir yaz bahçesi içim anılar soluk çiçekler
Bakıp büyütmesem her gün elbet ölüp gidecekler
Zaman dondu sanki her şey sıradandı

İyiyim dedim herkese
Ağlamam zaman aldı
Birkaç eşyan vardı bende öylece kaldı
Yoktun artık yanımda 
anlamam zaman aldı
Ağlamam zaman aldı
Bir eski zaman kadınının mektubundaki zarafet
Tutsak bir şairin göz pınarlarındaki hasret
O kadar kırılgan içimdeki çocuk sana inanan
O kadar naif ki hala 
gittiğini anlayamayan
Zaman dondu sanki her şey sıradandı
İyiyim dedim herkese 
Ağlamam zaman aldı
Birkaç eşyan vardı bende öylece kaldı
Yoktun artık yanımda
Ağlamam zaman aldı

Zaman dondu sanki
Her şey sıradandı

İyiyim(iyiyim)dedim herkese
Ağlamam zaman aldı(ağlamam zaman aldı)
Birkaç eşyan vardı bende öylece kaldı
Yoktun artık yanımda anlamam zaman aldı
Zaman dondu sanki
Her şey sıradandı
İyiyim dedim herkese
Ağlamam zaman aldı
Birkaç eşyan vardı bende öylece kaldı
Yoktun artık yanımda anlamam zaman aldı

AĞLAMAM ZAMAN ALDI

 

Not: Bu makalenin içeriği yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerinin yerine geçecek şekilde ele alınmamalıdır. Eğer hastalık şüphesi duyuyorsanız en yakın ruh sağlığı birimine ya da sağlık kuruluşuna başvurun.