Bu kısımda anahtar kelimelere göre konulara ulaşmanız mümkün olacak. Şu an veritabanımızı henüz oluşturmadığımız için anahtar kelimelere ulaşamamaktasınız.

  • Depresyon ölçekleri

  • Beck
2015-04-27 22:36:44

Yasın İkinci Evresi –ÖFKE- Bize Susmak Yakışır (3)


   Yasın farkına vardığımız, kaybettiklerimizi anlamaya başladığımız dönemdir ÖFKE. Yasın ilk dönemi olan İnkar’ı bir önceki yazımızda konuşmuştuk. http://www.psikiyatristim.org/makale.php?a=10
   Öfke kendisini yas süresinde mutlaka belli eder. Bu süreç kısa da sürebilir uzun da. Örnek vermek gerekirse kendisine veya yakınına kanser tanısı konulan birisini ele alalım. Bu kişi daha önce gittiği doktorlara öfke duyabilir. Kendisine neden bu tanıyı koyamadıklarını, bu doktorların beceriksiz, niteliksiz olduğunu düşünebilir, yoğun öfke duyabilir. Ya da bu kişi “neden ben, neden şimdi, neden başkaları sağlıklı iken bende bu hastalık diyebilir”. Genellikle gördüğümüz, kişiyi en çok sinirlendiren geleceğe dair planlarını yapamayacak olmasıdır. Çünkü hepimizin geleceğe dair planları var ve bu planların arasında doğal olarak da hastalanmak/ayrılmak/ölmek yoktur.
   Örnekleri çoğaltabiliriz, sevgilisi tarafından terk edilen kişi sevgilisine, sevgilisinin ailesine, kendi ailesine veya bu olayda suçlu gördüğü kim varsa ona öfke duyabilir. Yas sürecine yakından tanıklık ettiğimiz, 301 madencimizi kaybettiğimiz Soma faciasında yasın tüm aşamalarına rastladık. Öfke de bunlardan biriydi. Bu öfke gün içinde yaşadığımız öfke duygusundan çok daha fazla şiddetlidir, kontrol edilemezse ne yazık ki geri dönüşü mümkün olmayan süreçler yaşatabilir.
  Şimdi şöyle bir düşünün. Yasınız nedeniyle öfke duyduğunuz birileri var mı? Bu birisi başkası olmak zorunda da değil, belki de kendinize öfke duyuyorsunuzdur, bir düşünün.
   Model grubu ise Öfke’yi “Bize Susmak Yakışır”da çok güzel ele almış. Öncelikle ses tonu ve şarkının müziği diğer şarkılara göre daha sert. Sözlerde ise aşağıda koyu olarak belirttiğim gibi “ihanetin zehiri, kır dök, kelimeler bıçaktır, ölüm hafiftir sözün bedelinden gibi” yasa karşı verilen öfkeyi anlatan cümleler ve kelimeler mevcut.
   Şahsi olarak ise albümdeki en sevdiğim şarkı “Bize Susmak Yakışır”  
https://www.youtube.com/watch?v=FeFjlpCr1oQ
   
BİZE SUSMAK YAKIŞIR
Öl kal ama bu gece yatmam yanında
İhanetin zehiri var hala kanında
Kır dök ama yakışmaz benim adamıma
Acizliğin yarığı var hala damağında
Kelimeler bıçaktır bazen
Kanatır dilini dudağını
Kayıp düşer sükunet elinden
Sadakat bir çocuktur bazen
Açar zaafa kucağını
Ölüm hafiftir sözün bedelinden
Git şimdi yoksa küllerimiz karışır
Sus şimdi bize susmak yakışır
Git şimdi yoksa küllerimiz karışır
Sus şimdi bize susmak yakışır
Dur kalbim atık bize de durmak yakışır
Ölü doğuşmuş bir aşkın göbek bağıyla
Tırmanmaya çalıştık yeniden hayata
Merhamet girer bazen güzel bir kalp kılığına
Bir korkak saklar teninin altında
Sevişmek girer bazen yasak elma kılığına
Lekeleri saklar tenden yamasıyla
Git şimdi yoksa küllerimiz karışır
Sus şimdi bize susmak yakışır
Git şimdi yoksa küllerimiz karışır
Sus şimdi bize susmak yakışır
Dur kalbim atık bize de durmak yakışır
  Bir sonraki yazımızda yasın üçüncü evresi olan PAZARLIK hakkında konuşacağız.
   Yas veya psikiyatri/psikoloji hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı bildiğiniz gibi sitemiz üzerinden mail olarak bize atabilirsiniz, en kısa sürede cevabımızı size yolluyoruz.
Görüşmek üzere...
 
 
 

Not: Bu makalenin içeriği yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerinin yerine geçecek şekilde ele alınmamalıdır. Eğer hastalık şüphesi duyuyorsanız en yakın ruh sağlığı birimine ya da sağlık kuruluşuna başvurun.