Bu kısımda anahtar kelimelere göre konulara ulaşmanız mümkün olacak. Şu an veritabanımızı henüz oluşturmadığımız için anahtar kelimelere ulaşamamaktasınız.

  • Depresyon ölçekleri

  • Beck
2015-07-25 13:26:57

Doktorlara Karşı Neden Bu Kadar Öfkeliyiz?


Hekimlik insanlığın en eski mesleklerinden biri. Bazılarınız belki çok erken yaşlarda tanıştınız doktorunuzla, bazılarınız çok daha ileri yaşlarda. Kesin olan bir şey varsa herkes en az bir kaç kere hastaneye ve doktora gitmek zorunda.
Çok eskiden değil daha 10-15 sene önce doktorlara tüm toplum tarafından saygı ile bakılırdı. Doktora çıkmak diye bir söylem vardı, insanlar giyimine-bakımına hastaneye geleceği gün ekstra özen gösterirdi. Kime sorsanız herkes çocuğunun doktor olmasını isterdi. Fakat son yıllarda ne yazık ki bu algı tamamen değişti ve ülkenin her yerinde hasta ile doktor karşı karşıya gelmekte. Daha çoğu sözel olmak üzere fiili olarak saldırıların sayısı da çok fazla. "Siz şiddeti, ölmeyi hak ediyorsunuz." benzeri söylemleri bir çok kez duyduk  Hatta 2012 yılında önce Dr. Ersin ARSLAN, son olarak bu sene ise Dr. Kamil FURTUN hasta yakınları tarafından şehit edildi.

Benim doktorlara karşı neden bu kadar öfke olduğuna dair elbette düşüncelerim, fikirlerim var. Fakat ben bu konuda taraf olduğum için diğer tarafın yani sizin ne hissettiğinizi, ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Bu konu hakkındaki tüm düşüncelerinizi ve fikirlerinizi bize mail olarak, sosyal medya üzerinden ulaştırmanızı istiyoruz. Sadece hastalar değil diğer meslektaşlarımın da düşüncelerini merak ediyorum. Ortada bir sorun var, iletişime geçmek de sorunun çözümü için başlangıç olacağını düşünmekteyim. Sizden gelen cevaplardan sonra ben de bu konu hakkında düşüncelerimi yazacağım.
Saygılarımla...    

Not: Bu makalenin içeriği yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerinin yerine geçecek şekilde ele alınmamalıdır. Eğer hastalık şüphesi duyuyorsanız en yakın ruh sağlığı birimine ya da sağlık kuruluşuna başvurun.