Bu kısımda anahtar kelimelere göre konulara ulaşmanız mümkün olacak. Şu an veritabanımızı henüz oluşturmadığımız için anahtar kelimelere ulaşamamaktasınız.

  • Depresyon ölçekleri

  • Beck
2017-04-05 22:46:01

EKT Nedir, Ne Değildir?


EKT NEDİR NE DEĞİLDİR?

Halk arasında elektroşok, şok tedavisi olarak bilinen “Elektro Konvulzif Tedavi (EKT)” uzun yıllardan beri psikiyatride kullanılmaktadır. Bu tedavinin amacı kontrollü bir biçimde hastanın nöbet geçirmesini sağlamaktır. Etki mekanizması halen tam olarak bilinmese de günümüzde belirli merkezlerde uygun hastalara EKT yapılmaktadır.

EKT öncesinde anestezi, kardiyoloji ve nöroloji hekimleri tarafından hasta değerlendirilir ve uygun görürlerse EKT yapılmasına onay verirler. Hastanın yakınlarından da onam alındıktan sonra EKT seansları başlar. Ortalama haftada 3 seans yapılan EKT’nin kaç seans süreceği hastaya/hasatlığı göre değişkendir. Genellikle ortalama 6-12 seans uygulanır.

En çok yanılgıya düşülen nokta hafızanın silinmesi konusudur. Hafızanın silinmesi (istenmeyen kötü olayların silinmesi) gibi bir teknoloji günümüzde mevcut değildir. EKT’nin sık görülen yan etkilerinden birisi amnezidir (unutkanlık). Meydana gelen bu unutkanlık geçicidir, kısa bir süre sonra (nadiren 6 ay-1 yıl kadar sürer) unutulan olaylar hatırlanır.

EKT uygulaması genelde 5 dakika kadar sürer. EKT uygulamasından sonra hastanın uyanması için anestezi hekimi ve teknisyeni ortalama 15-20 dakika kadar başında bekler. EKT bazı filmlerde gösterildiği gibi dramatik, ağrılı veya gaddar bir işlem değildir. Anestezi altında yapıldığı için uygulama esnasında hasta herhangi bir acı/ağrı duymaz.

EKT halen depresyon tedavisinde altın standarttır. İlaçlara yanıt vermeyen ve intihar düşüncesinin yaygın olduğu depresyon tedavisinde hızlı ve etkili yanıt için EKT denenebilir. Ayrıca şizofreni (özellikle katatoni durumunda) ve bipolar bozuklukta (hem mani hem depresyon döneminde) etkilidir.

Sonuç olarak uygun endikasyonlu hastalara yapıldığında kısa süre içinde yanıt alındığı ve tedaviye dirençli hastalarda da kullanılabildiği için EKT uygulaması halen günümüzde psikiyatride önemli bir yer oynamaktadır.

Not: Bu makalenin içeriği yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerinin yerine geçecek şekilde ele alınmamalıdır. Eğer hastalık şüphesi duyuyorsanız en yakın ruh sağlığı birimine ya da sağlık kuruluşuna başvurun.